Vláknina nejsou jen ovesné vločky
Chystáte se do kina na film a plánujete si k jeho sledování dát popcorn? Tak to máte jednu z pěti denních dávek vlákniny splněnou!
Jak je možné, že zrovna popcorn, který máme na stejné úrovni jako brambůrky a tyčinky, je ve skutečnosti dobrý zdroj vlákniny? A co jiného chutného si můžete mimo ovoce dát, abyste měli dostatek vlákniny – důležité složky našeho stravování obsahující spoustu vitamínů a živin podporujících nejen snížení rizika srdečního onemocnění, ale i některé typy rakoviny a obezitu.
Co je vláknina a proč je důležitá?
Vláknina je hlavně v ovoci a zelenině, najdeme ji ale i v obilovinách, luštěninách nebo ořeších. Denně bychom měli sníst pět porcí vlákniny, což je pro dospělého cca 18 až 32 g, pro děti se příjem vlákniny trochu liší. Není to ale složité: stačí k věku dítěte (v rocích) přičíst číslo 5, a dostaneme konečný denní příjem vlákniny pro dítě v gramech. Například šestileté dítě by mělo sníst 11 g vlákniny za den.
Není ale nutné vybrat si pouze jednu věc z uvedeného výčtu. Dostatek jedné dávky vlákniny je třeba v jedné misce ovesné kaše. Ta je vhodná například pro teenagery, kteří si ráno raději pospí místo vstávání na snídani. Ideální je ovesná kaše na spoustu způsobů (věděli jste, že se dá jíst i na slano s vajíčkem a slaninou?), nebo tzv. snídaně s sebou. Oba tyto způsoby se rovnají jednomu z pěti porcí vlákniny na den. A dokonce vyřeší i delší spánek a málo času po ránu.
Jak zakomponovat vlákninu do jídelníčku?
- zkuste nahradit bílý chléb za ten celozrnný
- podávejte čerstvou zeleninu a ovoce jako svačinu nejen doma, ale i dětem do školy, nebo jimi nahraďte pojídání u filmů (raději než brambůrky a další nezdravá jídla)
- když mluvíme o „zobání“, které například ke sledování filmů patří, nesmíme opomenout i mlsání různých sladkostí v průběhu celého dne. Co takhle nahradit bonbónky, sušenky a další sladké vymoženosti za rozinky či datle? Tělo vám za to jistě poděkuje!
- máte chuť na něco slaného a potřebujete pocit něčeho ‘nezdravého’? Udělejte si jednoduše popcorn. Ať už to zní jakkoliv nezdravě, popcorn je ve skutečnosti dobrý zdroj vlákniny. Jen ho nemůžeme sníst pytel a neměl by být přesolený
- dozdobte svá gurmánská díla semínky – ať už to bude vypadat jakkoliv krásně na talíři, doplňujete tím i vlákninu důležitou pro tělo
- neloupejte ovoce za každou cenu, slupky (ty jedlé, ne třeba banánová slupka!) jsou totiž vlákninou přímo ‘nadupané’
- pokud to jde, nepřevařujte zeleninu; ztrácí tím velkou část vlákniny, a to je škoda
A nezapomínejte, že děti rády všechno napodobují a odkoukávají. Pokud vidí denně doma rodiče, jak snídají s chutí zdravá jídla, samy se budou snažit jíst stejně jako vy – jste přeci jejich vzor a hrdina!